Jak vybrat výfuk na motorku

Jak vybrat výfuk na motorku

Asi už tušíš, že vybrat správný výfuk není úplně snadné. Důležité je ujasnit si, co od výfuku požaduješ a očekáváš. Jde ti jenom o pořádný zvuk, nebo chceš být v pohodě i ohledně technické kontroly a policie? Chceš přidat motorce nějakou tu koňskou sílu navíc? Pojďme se společně podívat jak si výfuk vybrat.

 

Pozor na homologaci výfuků na motorku

Nejdůležitější otázky jsme si položili hned v úvodu. Když se na to podíváme vzhledem k ceně, tak nejlevnější variantou jsou určitě výfuky bez homologace. Jsou pěkné a dají pořídit již okolo 5 až 6 tisíc korun, ale bohužel většinou jenom hodně křičí a tím to končí. Možná přidají na dojmu a člověk si myslí, že motorka jede lépe. Ovšem opak bývá pravdou. 

Co si budeme povídat. Každá sranda něco stojí. Homologace a samotný vývoj výfuku na motorku není levnou záležitostí. Jestli chceš ale jezdit se svou motorkou i do zahraničí, je NUTNOSTÍ mít homologovaný výfuk, který sedí přesně na tvoji mašinu. 

U nás na eshopu najdeš všechny varianty výfuku. Osobně jsme ale zastánci toho, že je lepší si koupit raději kvalitní výfuk, který je homologovaný. Můžeš díky tomu v budoucnu předejít různým problémům.

Homologace by měla splnovat na motorkách EURO 4. Jsou dvě části, na které je výfuk homologovaný:

- dB(A), tedy decibely,
- CO2, tedy vypouštění splodin.

K homologovanému výfuku (například MIVV) získáš homologační kartičku ke své motorce. 

 

Jakou značku výfuku na motorku?

Značka MIVV patří mezi naše oblíbenkyně. Jde o vysoce kvalitní homologavé výfuky. Nabízíme ale i jejich ekonomickou verzi, kterou je "podznačka" této firmy - STORM Exhaust.

Po rozkliknutí odkazu zde na videu můžeš posoudit, jaký přínos má například výfuk MIVV na motorku Kawasaki Z 1000:

https://www.mivv.com/exhaust/k-039-l9-kawasaki-z-1000-2014/

MIVV i STORM Exhaust se vyrábějí v jedné fabrice, akorát ekonomické verze se používají levnější materiály. Ale i výfuky STORM jsou homologované a dají se pořídit za nejlepší cenu na trhu.

Porovnej si to opět podle motorky Kawasaki Z 1000:

https://www.stormexhausts.com/en/products/74-k-039-lxsb-kawasaki-z-1000-2014/

Jak výfuky STORM, tak MIVV, jsou dle našeho názoru výbornou variantou pokud chceš:

- být vyjímečný,
- mít super zvuk,
- zároveň mít vše papírově v pořádku.

U většiny výfuků je možnost vyndat dB killer, čímž získáš ještě lepší zvuk, ale bohužel po této akci již nesplnuješ homologaci na decibely. 

Jednoznačná přednost tohoto výrobce před konkurencí spočívá v dostupnosti náhradních dílů. Není problém objednat si zvlášt' každý šroubek, sponku, logo či dB killer na každou motorku, což u spoustu jiných značek není zcela běžné.

Bohužel jako u většiny značek se ale výfuky nedrží skladem. Jedná se ve velké míře o zakázkovou výrobu a dodání z Itálie se pohybuje mezi 14 - 30 dny. Všechno, co je součástí balení, najdeš vždy na schématu výrobce:

https://www.stormexhausts.com

https://www.mivv.com

Sami za sebe můžeme říct, že jsme se do výfuků značek MIVV a STORM zamilovali, jelikož je to hodně muziky za rozumné peníze. A navíc jsi díky homologační kartičce bez stresu jak na STK, tak při cestách do zahraničí. 

 

Výfuky podle typu motorky - co dál u nás najdeš?

Když chceš opravdu něco extra a nevadí ti připlatit si za prémiovou kvalitu, neváhej se podívat na boží výfuky Akrapovič. Uvidíš, že to je láska na první pohled i zvuk. 

Sháníš-li výfuky pro Harley-Davidson, cruisery a choppery, určitě si vybereš mezi těmito skvělým značkami.

- COBRA
- Bassani Xhaust
- Rinehart Racing
- Vance and Hines

Mezi cross a enduro zase vynikají tito výrobci výfuků. 

- FMF
- Pro-Curcit