Jak vybrat řetězovou sadu na motorku

Jak vybrat řetězové sady na motorku

 

I řetěz je nezbytnou součástí každého motocyklu, proto jeho výběr neponechávejte náhodě. V našem článku vám poradíme, podle čeho se řetěz vybírá, jaké značky doporučujeme a jak se o řetěz starat.

 

Jaké značky řetězů

Ukázky řetězových sad z našeho eshopu zde.

Co se týče značky u nás nabízených řetězů, je zcela jedno jakému výrobci dáte přednost. Známé kvalitní značky jako D.I.D., RK a řetězy EK jsou od japonských výrobců. Všechno to jsou světově uznávané řetězy a spíše jde o zvyk či zkušenosti, kterému řetězu dáváte přednost. Mezi světové řetězy se ale určitě řadí i české ČZ, které se vyrábí ve Strakonicích. Kvalitu výrobce není tedy třeba nikterak řešit, důležité je spíše zvolit vhodný řetěz, který bude pasovat na Vaši motorku. Většina řetězů se rozděluje do těchto kategorii: Street, Off Road, Motocross, Drag Race a Road Race, což je první kritérium, podle kterého řetěz vybírejte. V našem e-shopu řetězy na ATV nabízíme zde, na cross a enduro můžete vybírat na tomto odkazu a pro silniční/street motorky hledejte zde. A jaká jsou další kritéria?

 

 

 

Vybíráme řetěz

Ukázky řetězových sad z našeho eshopu zde.

Kromě typu motorky jsou při výběru řetězu nejdůležitější tato kriteria – model řetězu, délka řetězu a barva.

Modely řetězů od: 420 - 630

Délka řetězů: délka je udávána v článcích u každého řetězu

Barva: většina řetězů je ve standardní "kovové" barvě, ale dělají se i zlaté a barevné, jako např. červená, modrá a další.

 

Dále je za modelem řetězu uveden většinou písmenkový kód, který nám udává, na jakou motorku a podmínky je určený. Díky písmenkovému označení zjistíme v tabulkách výrobce, jakou má řetěz pevnost, tím pádem jaké snese zatížení v kN. Stručně řečeno, čím silnější motorku máte, tím potřebujete mít větší pevnost řetězu. Potom i podle stylu jízdy je důležité vybrat vhodný řetěz. Když máte klidnou jízdu, stačí vám řetěz přesně podle tabulek. Máte- li ale živější jízdu nebo závodíte, je rozhodně lepší si připlatit a koupit si lepší variantu řetězu. Z našeho hlediska je vždy lepší si koupit ten nejkvalitnější řetěz v dané kategorii, protože vám mnohem déle vydrží, což se většinou vyplatí cenově i z dlouhodobého hlediska.

 

Pro lepší orientaci zde přikládáme tabulky řetězů. V případě, že nevíte, kolik potřebujete článků nebo jaký model řetězu je ten správný, neváhejte nás informovat na: [email protected]. Rádi vám poradíme.


Péče o řetěz

 

I zde platí fráze – kdo maže, ten jede. Jedním z předpokladů dlouhé životnosti řetězové sady je správně namazaný řetěz. K největšímu opotřebení řetězu dochází, když jsou pohyblivé plochy suché a kvůli zvýšenému tření pak dochází k jejich obrušování, čímž se začne zvětšovat vůle mezi články řetězu. Tím chceme říci, že se vám suchý řetěz jednoduše vytahá. Nejdůležitější je tedy mazat plochy okolo pouzdra a válečku. Na mazání jsou určena speciální maziva, která naleznete na našem e-shopu zde. Mazivo nanášejte pečlivě a dle pokynů výrobce.

Ukázky řetězových sad z našeho eshopu zde.

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správnou řetězovou sadu na motorku přímo v našem eshopu !!