Jak vybrat pneumatiky a ráfky na motorku

Jak vybrat pneumatiky a ráfky na motorku

 

Na trhu je velké množství světoznámých značek, které obují váš stroj, je však potřeba umět vybrat ty nejvhodnější pneumatiky přímo pro vašeho miláčka. My vám poradíme, jak na to. 

 

Vybíráme pneumatiky a ráfky

Ukázky pneumatik na motorku z našeho eshopu zde. 

V první řadě musíte omezit svůj výběr na typ motorky, kterou vlastníte. Je velký rozdíl mezi pneumatikami na silniční, cestovní či závodní motorky nebo na motorky do terénu, či na ATV. Liší se svou měkkostí či tvrdostí, směsí přísad apod. Po této selekci je třeba vybrat správnou a odpovídající velikost pneumatiky. Ta je uvedena v návodu obsluze stroje. Každá motocyklová pneumatika je také na boku označena identifikátory, které určují např. šířku a výšku pneumatiky, velikost ráfku a další. Většina motorkářů si vystačí s těmito údaji, ale někdy mohou být rozhodující i čísla, co znázorňují např. index rychlosti a označení konstrukce. Posledním kritérium výběru je oblíbená značka. Při vybírání nových pneumatik je ideální koupit si je na obě kola, protože díky tomu můžete dosáhnout maximálních jízdních vlastností a odpovídající životnosti.

 

Ráfky se většinou pořizují v případě jejich poškození, nebo pokud se vám stávající nelíbí. Opět se musíte řídit velikostí, kterou doporučuje výrobce a pak už je jen na vás, jaký máte vkus.

 

 

Jaké značky pneumatik?

Ukázky pneumatik na motorku z našeho eshopu zde. 

Pro motocross a enduro nabízíme na našem e-shopu pneumatiky zde a ráfky zde. Crossové a enduro pneumatiky máme od značek Cross Mitas nebo od MTZ. Zatímco Mitas je přední evropský výrobce pneumatik, firma MTZ je česká firma, která vyrábí kvalitní pneumatiky za dostupné ceny.  Ráfky na cross si můžete vybrat mezi značkami Excel Z-wheel. Co se týče výběru pneumatik na vaši ATV, můžete si vybrat mezi známými značkami jako MaxxisITP nebo Sun-F. Firma ITP  je jasným lídrem ve výrobě kvalitních dílů na všechny typy ATV. Značka Sun-F zase nabízí cenově dostupné a přitom výkonné terénní pneumatiky, které jsou testovány na závodních tratích. Širokou nabídku pneumatik a ráfků na ATV naleznete na našich stránkách zde.

 

Jak se starat o pneumatiky

 

Nejběžnější udržovací úkon je kontrola tlaku v pneumatikách. Tu byste měli provádět pravidelně. Hodnota tlaku je u každého motocyklu předepsaná a tou je třeba se řídit. Pokud budete mít v pneumatice tlak příliš nízký nebo příliš vysoký, dojde ke zkrácení životnosti pneumatiky a ke zhoršení jízdních vlastností. Také byste při každém přezouvání pneumatik měli zkontrolovat vyvážení kol a to buď odpovídající technikou, nebo v servisu. Také se může stát, že dojde k proražení pneumatiky a to je pak třeba ji nechat odporně zaslepit, nebo dle velikosti a povahy poškození nechat zcela ji vyměnit. Na opotřebení a dlouhověkost pneumatik má také vliv styl vašeho ježdění. Existují i přípravky na ošetření a čištění ráfků, ty najdete také na našem e-shopu.

Ukázky pneumatik na motorku z našeho eshopu zde. 

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správné pneumatiky na tvou motorku přímo v našem eshopu !!