Jak vybrat olej do motorky

Jak vybrat motorový olej do motocyklu

 

Kdo maže, ten jede aneb mazání motoru je velmi důležité a je k němu nutné používat ten správný olej. Jaký typ motorového oleje použít do vašeho miláčka se dozvíte především v servisní knížce daného motocyklu nebo v tzv. mazacím plánu. Jakmile víte, jaký typ oleje je vhodný pro vaše potřeby, stačí si vybrat výrobce. Je jen na vás, pro jakou značku se rozhodnete. My vám poradíme, jak se v motorových olejích vyznat a čím se při jejich výběru řídit.

Naše nabídka olejů

Jakou značku vyberete, je jen a jen na vás. Všechny nabízené značky mají kompletní sady na všechny motocykly, takže si vyberete na silniční, cross, enduro, ATV a další u každého výrobce. Hodně crossařů využívá např. značku Motorex, na ATV často čtyřkolkáři vybírají značku Maxima a jezdci silničních motorek zase kupují třeba značku Motul. Stejně kvalitní oleje a maziva vám však nabízí další světoznámé značky, jako např. Arctic Cat, Bel-ray, Castrol, DT 1Magura, Putoline, Öhlins, Fox shox a další, takže se určitě nemusíte upínat jen na určité výrobce. Kompletní nabídku olejů a maziv naleznete na našem e-shopu zde. Většinu olejů máme přehledně roztřízených na 2-taktní, 4-taktní, převodové, tlumičové, dále v jednotlivých kategoriích naleznete také další maziva, kosmetiku a ostatní přípravky. Jestliže máte vybranou třeba oblíbenou značku, nejdůležitější je stejně vybrat olej dle správných specifikací. Nebo naopak po výběru vhodného typu oleje, vyberte jakoukoli značku, postup necháme na vás. Jak tedy na to?

 

 

 

Specifikace olejů a výkonnostní třídy

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Základním pravidlem pro výměnu a dolévání motorového oleje je řídit se pokyny výrobce daného motocyklu a používat jen oleje, které splňují dané specifikace. Nejdůležitější jsou specifikace, které určují výkonnostní třídu, tedy ACEA nebo API. Dle výkonnostní třídy poznáte, zda lze olej použít pro benzinové či vznětové motory nebo pro motory s přímým vstřikováním paliva. Za specifikací API se pak nachází další označení, které určuje, pro jak staré motory můžete olej použít. Jedná se např. o značení API SJ, SL, SH, SG atd. Za specifikací ACEA se zase nachází označení A1/B1, které je pro standardní oleje, u kterých je běžný interval výměny. Takže písmeno „A“ označuje benzinové motory, písmeno „B“ zase naftové. Číslo za písmenem značí, zda je olej určený pro vysokou zátěž nebo třeba pro přímé vstřikování. Zvolíte-li olej s nesprávnou výkonnostní třídou, riskujete zničení motoru. Stejně tak je důležitá klasifikace, která určuje viskozitu a tou je označení SAE. Jde o označení, podle kterého poznáte, jestli se jedná o minerální či syntetické oleje. Většina výrobců dává na výběr několik tříd SAE. Příkladem označení SAE je třeba 10W/40, více níže.

 

Minerální či syntetický olej?

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Jestli si máte vybrat minerální nebo syntetický olej opět poznáte podle pokynů výrobce v servisní knížce. My si vysvětlíme, co jejich značení znamená, abyste měli ten správný přehled. Syntetické oleje se označují 0W nebo 5W, polysyntetické 10W (např. 10W/40) a minerální oleje jsou všechny s vyšším číslem, např. 15W, 20W atd. První číslo určuje startovatelnost motoru při nízkých teplotách, čím je číslo nižší, tím řidší olej to je. Zjednodušeně by se dalo říci, že první číslo určuje zimní třídu. Druhá číslice za lomenou závorkou označuje hustotu oleje za vysokých teplot. Čím je číslo vyšší, tím může být vyšší okolní teplota (při dostatečném zajištění mazání motoru), takže by se dalo říci, že druhé číslo zase určuje letní třídu. Podle pokynů výrobce tedy zjistíte, jakou hustotu oleje potřebujete v zimních a letních měsících, což vám obojí značí právě doporučený olej. Opět nevhodným výběrem viskozity oleje si zaděláváte na problém s motorem.

 

 

Jak měnit a dolévat olej?

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Jak často měnit olej byste se měli opět dozvědět v servisní knížce daného motocyklu. Nedoporučujeme vám měnit z horšího oleje na lepší. Hrozí totiž riziko ucpání mazacích kanálků, což by vám mohlo zničit motor. Dnešní oleje by sice tyto problémy dělat neměly, ale riziko tam je. Můžete měnit různé výrobce oleje, ale nahrazujte olej pouze se shodnými parametry. Pokud si s výměnou nevíte rady, poraďte se buď u výrobce nebo nechte jeho výměnu na profesionálech.

Pokud vám olej dochází, dolévejte vždy tu samou značku se stejnou viskozitou. Každý výrobce používá různé přísady pro zlepšení mazivosti a jejich promíchání by nemuselo mít dobrý vliv na motor.

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správný olej do tvé motorky přímo v našem eshopu !!