Jak vybrat olej do motorky

Jak vybrat motorový olej do motocyklu

 

Kdo maže, ten jede! Mazání motoru je velmi důležité a je k němu nutné používat jen správný olej. Jaký typ motorového oleje použít do svojí mašiny se dozvíš především v servisní knížce daného motocyklu nebo v tzv. mazacím plánu. Jakmile víš, jaký typ oleje je vhodný pro tvoje potřeby, stačí si vybrat výrobce. Je jen na tobě, pro jakou značku se rozhodneš. My ti poradíme, jak se v motorových olejích vyznat a čím se při jejich výběru řídit.

NAŠE NABÍDKA OLEJŮ

Všechny námi nabízené značky mají kompletní sady na všechny motorky, takže si olej vybereš na silnici, cross, enduro, ATV i další od každého výrobce. 

- Hodně crossařů využívá např. značku Motorex.
- Na ATV často čtyřkolkáři vybírají značku Maxima.
- Jezdci silničních motorek zase kupují třeba Motul

Stejně kvalitní oleje a maziva ti však nabídnou i další světoznámené značky, jako např. Arctic Cat, Bel-ray, Castrol, DT 1Magura, Putoline, Öhlins, Fox shox a další. Takže se nemusíš upínat jen na určitého výrobce.

Kompletní nabídku olejů a maziv najdeš na našem e-shopu zde. Většinu olejů máme přehledně roztřízených na:

2-taktní,
4-taktní,
převodové,
- a tlumičové.

V jednotlivých kategoriích vybereš také další maziva, kosmetiku a ostatní přípravky.

Pokud máš vybranou svou oblíbenou značku, nejdůležitější je vybrat si olej dle správných specifikací. Nebo naopak po výběru vhodného typu oleje vyber jakoukoli značku. Postup je na tobě. Jak tedy na to?

 

 

 

SPECIFIKACE OLEJŮ A VÝKONNOSTNÍ TŘÍDY

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Základním pravidlem pro výměnu a dolévání motorového oleje je: říď se pokyny výrobce daného motocyklu a používej jen oleje, které splňují dané specifikace.

Nejdůležitější jsou specifikace, které určují výkonnostní třídu, tedy ACEA nebo API. Dle výkonnostní třídy poznáš, zda lze olej použít pro benzinové či vznětové motory nebo pro motory s přímým vstřikováním paliva.

- Za specifikací API se pak nachází další ozačení, které určuje, pro jak staré motory můžeš olej použít. Jedná se např. o označení API SJ, SL, SH, SG atd.
- Za specifikací ACEA se nachází označení A1/B1, které je pro standardní oleje, u kterých je běžný interval výměny
- Takže písmeno "A" označuje benzinové motory, písmeno "B" zase naftové
- Číslo za písmenem značí, zda je olej určený pro vysokou zátěž nebo třeba pro přímé vstřikování
- Zvolíš-li olej s nesprávnou výkonnostní třídou, riskuješ zničení motoru.

Stejně tak je důležitá klasifikace, která určuje viskozitu a to je označení SAE

- Jde o označení, podle kterého poznáš, jestli se jedná o minerální či syntetické oleje
- Většina výrobců dává na výběr několik tříd SAE.
- Příkladem označení SAE je třeba 10W/40.

 

MINERÁLNÍ NEBO SYNTETICKÉ OLEJ?

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Jestli si máš vybrat minerální nebo syntetický olej poznáš podle pokynů výrobce v servisní knížce. Abys měl přehled, vysvětlíme ti, co jejich značení znamená. 

Syntetické oleje se označují 0W nebo 5W
Polysyntetické oleje jsou 10W (např. 10W/40). 
Minerální oleje jsou všechny s vyšším číslem, např. 15W, 20W atd. 

První číslo určuje startovatelnost motoru při nízkých teplotách. Čím je číslo nižší, tím řidší olej to je. Zjednodušeně by se dalo říci, že první číslo určuje zimní třídu

Druhá číslice za lomenou závorkou označuje hustotu oleje za vysokých teplot. Čím je číslo vyšší, tím může být vyšší okolní teplota (při dostatečném zajištění mazání motoru). Takže by se dalo říci, že druhé číslo zase určuje letní třídu

Podle pokynů výrobce zjistíš, jakou hustotu oleje potřebuješ v zimních a letních měsících, což ti obojí značí právě doporučený olej. Nevhodným výběrem viskozity oleje si zaděláváš na problém s motorem

 

 

JAK MĚNIT A DOLÉVAT OLEJ?

Ukázky olejů z našeho eshopu zde.

Jak často měnit olej by ses měl také dozvědět v servisní knížce tvojí motorky. 

Nedoporučujeme ti měnit z horšího oleje na lepší. Hrozí totiž riziko ucpání mazacích kanálků, což by tvojí motorce mohlo zničit motor. Dnešní oleje by sice tyto problémy dělat neměly, ale riziko tam je. Můžeš měnit různé výrobce oleje, ale nahrazuj olej pouze se shodnými parametry

Pokud ti olej dochází, dolévej vždy tu samou značku se stejnou viskozitou. Každý výrobce používá různé přísady pro zlepšení mazivosti a jejich promíchání by nemuselo mít dobrý vliv na motor

Pokud si s výměnou oleje nevíš rady, poraď se buď u výrobce nebo nech jeho výměnu na profesionálech. 

 

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správný olej do své motorky přímo v našem eshopu !!