Jak vybrat helmu na motorku

Jak správně koupit helmu na motorku

Chcete si pořídit helmu na motorku? Máte ve svém výběru jasno? Správný motorkář by měl vědět, že při výběru helmy hraje hlavní roli bezpečnost a kvalita. Bohužel se stává, že někteří hledí v první řadě především na cenu a dalším aspektem se také stává design. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat hezkou, komfortní a kvalitní přilbu s prvky maximální bezpečnosti. 

Ukázky helem z našeho eshopu zde.

 

 

 

 

Bezpečnost na prvním místě

Přilba na motorku patří neodmyslitelně k základní výbavě každého správného motorkáře. V dnešní době se snad již nenajde blázen, který by se, byť jen na kousek jízdy, vydal na motorce bez ochrany hlavy. Mnoho videí na internetu ukazuje, co se s vaším tělem může stát i v té nejnižší rychlosti, přičemž, jak si asi víte, hlava je při nehodách ohrožena nejvíce. A proto je důležité vybírat helmu nejen podle ceny a vzhledu, ale hlavně podle bezpečnostních prvků. V dnešní době, kdy má spousta náctiletých silnou motorku a minimum zkušeností, je kvalitní výbava motorkáře povinností. A to neplatí jen pro ty méně zkušené, ale i pro profesionály, protože nikdy nevíte, co vás na cestách může potkat. Na vlastním životě se šetřit nedá, uvědomte si to, až budete kupovat helmu a další nezbytné ochranné pomůcky. Pro co nejbezpečnější helmu je potřeba vybrat kvalitní materiál. Jak poznat, který je ten nejlepší?

Jaký materiál přilby?

Materiály se liší především podle ceny helem. Ve většině případů zde platí pravidlo čím vyšší cena, tím lepší helma. Pokud má však helma správnou homologaci, můžete si být jistí, že i levná helma je vyrobena z kvalitních materiálů, takže pokud máte na helmu opravdu minimální rozpočet, mezi levnými bezpečnou najdete. A podle jakých materiálů se helmy rozlišují?

 

Levné helmy se vyrábí především z termoplastu, tedy z plastových granulí, které jsou lisovány za vysokých teplot, Další levné helmy se vyrábí např. z ABS plastu, novoduru, polyamidu nebo polykarbonátu. Tyto helmy vychází cenově nejlépe, ale jsou méně kvalitní, přesto však bezpečné, ale nedoporučují se pro závodní účely. Tyto klasické helmy nabízíme také a za pěknou cenu od různých značek, vybrat si tento typ silniční helmy můžete například zde a další takové helmy, akorát pro cross naleznete na croos helmy

 

Zlatou střední cestou jsou kompozitové skořepiny, které jsou tvořeny ze sklolaminátu, případně v kombinaci uhlíkových a aramidových vláken. Sice jsou těžší než plastové helmy, ale rozhodně jsou pevnější a odolnější vůči vnějším vlivům prostředí. Tento typ helem od různých značek najdeš u nás na e-shopu také a to bud' jako cross helmy nebo silniční helmy. Za zcela ideální je brána helma z uhlíkových nebo aramidových vláken. Ta je složená z několika vrstev extrémně širokých karbonových nebo kevarových svazků. Také helmy zajišťují maximální bezpečnost a vyznačují se vysokou pevností a nízkou hmotností. I tuto špičkovou helmu najdete v našem e-shopu v sekci cross helmy nebo silniční helmy.

 

Komfortní prvky

 

Stejně jako automobily, i přilby musí mít pro uživatele přínosnou hodnotu po stránce komfortu. Proto doporučujeme volit takové, které mají kvalitní ventilaci s možností různého nastavování proudění vzduchu. Jenže ani to nejlepší odvětrávání nezabrání pocení hlavy, takže pokud jezdíte dlouhé trasy, je dobré se podívat, zda helma má také výstelku z materiálu Coolmax, který odvádí vlhkost od pokožky hlavy. V deštivých dnech zase musí helma skvěle těsnit.

 

Dále nic nezkazíte tím, když si vyhlédnete přilbu předem připravenou na instalaci PinLocku, což je systém proti mlžení vnitřní strany plexi jako nabízíme např. od značky Scorpion a nebo u dalších helem značky LS2Řada motorkářů si také stěžuje na hlučnost přilby. To se vám může stát u levnějších helem, ale ty kvalitní jsou vyráběny tak, aby k žádné hlučnosti nedocházelo, abyste si tak mohli užít bezstarostnou jízdu jen za těch správných zvuků.

 

Co se týče zapínání, tak od toho nejbezpečnějšího dnešní výrobci dnes už ustupují kvůli tomu, že je při jejich zapínání vyžadována velká zručnost. Jedná se o tzv. D-kroužky. Proto se v současné době začínají více využívat rychlopřezky nebo ráčnové systémy. 

Ukázky helem z našeho eshopu zde.

Homologace

 

Dalším důležitým údajem, který nesmí na helmě v žádné případě chybět, je homologace. Na vnitřním polstrování v zadní části nebo na řemínku byste měli najít údaj ECE22-05, což je platná homologace pro Českou republiku. Bez homologace přilbu rozhodně nekupujte.

 

Co nesmí chybět helmě na silniční motorku

 

Při výběru silniční helmy se nejprve rozhodujte podle typu motorky, který vlastníte a podle druhů vašich vyjížděk. Na krátké cesty na skútru či na vyjížďky na chopperu si postačíte s otevřenou jetkou s plexi nebo bez. U jet-helmy bez plexi nezapomeňte na povinnost nosit brýle (jakým typem není nařízeno). U otevřené helmy si také zkontrolujte homologační štítek, protože některé kokosky tento štítek postrádají a nesmí se tak na našich silnicích používat. Tento typ nabízíme na e-shopu např. od značky ProGrip nebo od značky LS2 zde.

 

Na motorku s vyšší cestovní rychlostí či pro celoroční provoz si raději pořiďte uzavřené integrální nebo výklopné helmy. Při velmi častém pobytu za řídítky je nejpraktičtější si pořídit helmu s vyklápěcí bradou, protože jí nemusíte neustále sundávat, např. při přestávce na občerstvení. Takové helmy nabízíme třeba od značky LS2 nebo od značky Scorpion. Některé vyklápěcí helmy jsou homologovány i na víceúčelové použití. To znamená, že se dají použít jako integrální i jako otevřené. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost u levnější varianty i riziko mechanického poškození. Samozřejmě nabízíme i dámské a dětské silniční helmy, víceúčelové s kšiltem, s odnímatelnou čelistí či chopper helmy. Můžete vybírat z několika druhů značek, jako Cassida, LS2, ProgripNOX a další. 

 

 

 

I design může hrát roli v bezpečnosti helmy, proto při častém ježdění v noci není vhodné si pořizovat helmu s matnou tmavou barvou, protože ta neodráží světlo. Naopak si ale můžete vybrat helmu s reflexními prvky, čímž této komplikaci zabráníte. Zkrátka u nás najdete velkou nabídku kvalitních značkových silničních helem různých designů, barev, různé kvality, od různých výrobců a v různých cenových relacích a samozřejmostí je i příslušenství pro tyto helmy. Mimo jiné nabízíme i skvělé tašky na helmy ,plexi či kšilty

Co nesmí chybět helmě na cross a enduro motorku

 

Co se vzhledu týče, crossové helmy se vyznačují tím, že mají  kšilt a špičatou bradu. Při výběru cross/enduro helmy záleží na tom, zda hledáte helmu na sportovní nebo dálkové ježdění. Sportovní helma by měla mít co nejnižší váhu, na závodní trati by byla totiž těžká helma přítěží. Pokud využíváte terénní motorku i na silnici, výrobci nabízí také helmy s možností připnutí velkého plexi. Tento model helmy se stává čím dál oblíbenější. Velmi důležitým prvkem je větrání. V našem e-shopu také nabízíme helmy s novým systémem MIPS, který redukuje akcelerační nárazy rotační energie a nárazy pod úhly. Jedná se např. o helmy od značky Fox Racing nebo o helmu od Oneals. V našem e-shopu naleznete velký výběr dalších značkových kvalitních cross helem různých designů zde. Další kvalitní helmy Vám nabídneme od značek ČZ, Nuvo, ProGrip, Scorpion, UFO plast, LS2 a ONEAL.

 

 

Při výběru otevřené helmy myslete na to, jaké brýle používáte nebo naopak si pořiďte k vybrané helmě brýle, které k ní pasují a které vám budou co nejvíce vyhovovat. Brýle by měly především chránit vaše oči před nepříznivými vlivy prostředí – před větrem, sluncem, pískem a hmyzem. Důležité kritérium je také to, zda mají vybrané brýle UV filtr, ochranu proti zamlžování a v neposlední řadě z jakého materiálu jsou vyrobeny. Výrobci nejčastěji používají kvalitní sklo odolné vůči rozbití a nárazu, které se někdy ještě opatřuje ochrannou fólií. U barevných odstínů skel si vyzkoušejte, jestli je vám vybraná barva příjemná. Vhodné cross brýle k helmám naleznete na našich stránkách. Kromě motokrosových brýlí samozřejmě nabízíme i brýle silniční, dětské a nejrůznější příslušenství jako jsou odhazky nebo skla

 Ukázky helem z našeho eshopu zde.

Jakou vybrat velikost helmy?

 

Může se stát, že velikost přilby jedné značky, na kterou jste třeba zvyklí, už nemusí být stejná u jiného výrobce, protože každá skořepina je jinak tvarovaná a tím pádem je jiné i vnitřní polstrování. Při nasazení přilby na motorku byste neměli cítit příliš velký tlak na hlavu, především nesmí vůbec tlačit na spáncích! Na druhou stranu by zase neměla být příliš volná. Nezapomeňte na to, že se vnitřní polstrování po čase používání přizpůsobí vaší hlavě, takže po čase vám bude helma pohodlnější než na počátku. Při zkoušení helmy v ní chvíli pobuďte a zkuste se i zaklonit dopředu, protože se vám nahrne krev do hlavy stejně tak, jak k tomu dochází při jízdě. S hlavou také zatřeste, helma by neměla nikde prokluzovat. Níže se můžete řídit naší tabulkou velikostí. Změřte si obvod hlavy přes čelo nad obočím a nejzazší místo v zátylku a dle toho zvolte velikost podle tabulky. Pokud si přesto objednáte helmu, která vám nebude pasovat, můžete nám ji samozřejmě do 14 dnů vrátit nebo si jí nechat u nás vyměnit.

 

Ukázky helem z našeho eshopu zde.

!! Malý tip na závěr- klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si tu správnou helmu přímo u nás na eshopu !!