Jak vybrat brzdové kotouče na motorku

Jak vybrat brzdový kotouč na motorku

 

Brzdový systém je jedním z nejdůležitějších věcí na vaší motorce, který musíte udržovat v naprostém pořádku. Jeho péčí zabráníte fatálním následkům, které by se mohly stát v případě nehody. My vám v tomto článku poradíme s jednou částí brzdového systému, a to jak brzdové kotouče vybírat a v jakém případě je měnit.

 

Jaký brzdový kotouč?

Ukázky brzdových kotoučů na motorku z našeho eshopu zde.

Brzdové kotouče se liší dle toho, zda je potřebujete na přední kolo nebo zadní kolo. U většiny silničních motorek jsou na předním kole 2 kotouče, u některých motorek je občas i rozlišení na levý a pravý kotouč, u některých jsou stejné. Kotouče se vždy prodávají po 1 ks, tak dejte při jejich nákupu pozor na to, kolik jich vlastně potřebujete pořídit. Co se vizuální stránky kotoučů týče, zjednodušeně by se dalo říci, že na první pohled je rozeznáte tak, že přední kotouče mají složitější kresbu než ty zadní (více děr, vnitřních tvarů apod.). Rozdíly u jednotlivých kotoučů jsou pak v celkovém průměru, v průměru a počtu děr a v tloušťce. Někde bývá obvod rovný, někde zase osekaný nebo různě zaoblený. Ještě se také kotouče rozdělují na jednolité nebo plovoucí, které se liší tím, jak jsou vyrobené. U těch plovoucích je dokola věnec a prostředek je nýtovaný, jednolité jsou vyrobené z jednoho kusu. Jaký typ kotouče použít na vaši motorku se dozvíte v návodu k obsluze daného stroje. My vám nabízíme brzdové kotouče značky Brembo NG BrakesBrembo je jednou z nejprestižnějších evropských značek ve výrobě brzdových kotoučů a destiček, stejně tak  NG Brakes vyrábí nejlepší kotoučové brzdy a destičky na světovém trhu. Kotouče obou značek jsou namontovány na motocyklech předních světových značek. Obě značky prakticky nabízí kotouče na každý motocykl, takže je jen na vás, jaká značka vám více vyhovuje, která je vám sympatičtější. Další velmi kvalitní značkou je česká značka MTZ, která nabízí kvalitní kotouče za příznivou cenu. Další českou firmou, která vyrábí brzdové kotouče, je Grosskopf, která má zákazníky mezi známými světovými firmami. Dalším kvalitním výrobcem je také např. NewfrenNa našem e-shopu si můžete vybrat kotouč dle typu motorky na cross, enduro, silniční i ATV, takže jeho hledání je velmi snadné.

 

 

Výměna brzdového kotouče

Ukázky brzdových kotoučů na motorku z našeho eshopu zde.

Výměnu kotoučů je nutné provést ve chvíli, kdy je jeho opotřebení větší, než je povoleno od výrobce. To zjistíte tak, že změříte tloušťku činné plochy a porovnáte jí s tabulkovou hodnotou nového kotouče. Minimální hloubka bývá vyražena i na hraně kotouče. Také je dobré kotouč vyměnit, pokud je jakkoli poškozený, např. prasklinami nebo vylomenými částmi. Výměna brzdového kotouče není nijak zvlášť složitá, na stránkách nejen výrobců většinou naleznete přesný návod, jak postupovat u vašeho stroje. Pokud si ale s výměnou nevíte rady, je lepší jí přenechat specializovanému servisu. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda není potřeba vyměnit i brzdové destičky a brzdové hadičky. Samozřejmě pak se pak pravidelně o brzdové kotouče starejte, konkrétně je nezapomínejte zbavovat mastnoty vhodnými přípravky. V našem e-shopu nabízíme k tomu určené odmašťovače. 

 

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správné brzdové kotouče na tvou motorku přímo v našem eshopu !!