Jak vybrat brzdové destičky na motorku

Jak vybrat brzdové destičky na motorku

Vhodným výběrem brzdových destiček předejdeš fatálním následkům, které se můžou stát, když ti brzdy selžou. Postarat se o brzdový systém by tedy mělo být samozřejmostí každého motorkáře. Jezdi bezpečně a nech si od nás poradit, jak brzdové destičky a směsi na ně vybrat, a také jak je udržovat.

VYBÍRÁME BRZDOVÉ DESTIČKY

Ukázky brzdových destiček na motorku z našeho eshopu zde.

1. Brzdové destičky se dělí na přední a zadní.
2. Na jeden kus kotouče si musíš vždy pořídit jednu sadu destiček, takže pokud máš na kole kotouče dva, pořiď si dvě sady destiček.

U výběru brzdových destiček se obecně doporučuje pořídit si co nejkvalitnější destičky, které ti zaručí téměř 100% brzdný účinek. Jako když byla tvoje motorka nová. Samozřejmě musíš brát v potaz, že máš v pořádku i brzdové kotouče a celý brzdový systém. Pokud vybíráš neoriginální destičky, řiď se kvalitou a svými zkušenostmi.

Jestliže jezdíš ostře, ať už v terénu nebo na silnici, je nutné něco o brzdách vědět.

- Konkrétně to, jaké směsi můžeš na svou motorku použít.
- Závodním jezdcům výrobci dodávají směsi přímo na míru, ale běžný uživatel musí vědět, jaké směsi jsou pro něj nejvhodnější.

VYBÍRÁME SMĚSI NA BRZDOVÉ DESTIČKY

Špatným výběrem můžeš zapříčinit, že ti stroj nebude bezpečně brzdit. Každá směs by měla být homologovaná a měla by obsahovat popisek, na jaký styl jízdy je vhodná. Směsi se tedy rozdělují podle toho, kam jsou určené

1. do terénu
2. na běžné ježdění
3. nebo na závodění

Na každý typ motocyklu se vyrábí směsí více, takže se pak už rozhoduješ právě podle stylu své jízdy.

Jakou značku brzdových destiček?

Ukázky brzdových destiček na motorku z našeho eshopu zde.

Určitě se ti nevyplatí pořizovat co nejlevnější destičky od neznámých výrobců. Pokud ti na ceně hodně záleží, vybírej cenově zlatý střed u vybraného výrobce.

Na většinu motocyklů se používají značky Brembo DP Brakes. Brembo je nejprestižnější evropská značka ve výrobě brzdových kotoučů a destiček. Stejně tak DP Brakeskteré jsou ideální náhradou za originální destičky, se řadí v jejich výrobě mezi jedničky. Oba výrobci nabízí brzdové destičky prakticky na všechny motorky, takže je jen na tobě, jaká značka je ti sympatičtější.

Českým výrobcem brzdových destička je Goldfren, který se zaměřuje na výrobu sintrovaných destiček pro motorky, ATV a další.

Hledání brzdových destiček na našem e-shopu je velmi snadné, můžeš si je vybrat podle typu motorky (cross, enduro, silniční i ATV).

JAK VYMĚNIT BRZDOVÉ DESTIČKY

Někdy nemusíš ani postřehnout, že ti na motorce slábne brzdný účinek, proto je dobré si destičky pravidelně kontrolovat. Pokud si toho totiž nevšimneš včas, zvyšuje se pravděpodobnost, že ti brzdy začnou vadnout.

1. Důležité je v první řadě sledovat stav obložení destiček, které nesmí klesnout pod tloušťku 1 mm.
2. Dále se kontroluje stav hadic a napojení.
3. Při každé výměně destiček je vhodné vyměnit i brzdovou kapalinu.
4. Nezapomeň ani na odvzdušnění brzd.
5. Doporučujeme to vše dělat alespoň 2x do sezóny, což se týká i těch, co jezdí méně.

Přesné návody, jak destičky správně vyměnit, najdeš např. na stránkách výrobců nebo se můžeš poradit u prodejce. Pokud si s výměnou i tak nevíš rady, doporučujeme přenechat výměnu brzdových destiček specializovanému servisu.

Ukázky brzdových destiček na motorku z našeho eshopu zde.

 

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si správné brzdové destičky na svou motorku přímo v našem eshopu !!