Jak vybrat baterii do motorky

Jak vybrat baterii na motocykl?

 

Výběr baterie není v současné době žádný problém. Přesto je potřeba nákupu věnovat velkou pozornost, abys našel tu správnou. Mezi značkami a typy baterií se nachází rozdíly nejen v cenách, ale i v rozměrech a výkonu. Pojďme se společně podívat, na co si dát při výběru pozor.

 

KDY VYMĚNIT BATERII?

Průměrná životnost olověných baterií je do 5 let. Pokud ale akumulátor udržuješ, dosáhneš jeho delší trvanlivosti. Nedostatečnou údržbou či nesprávným zacházením totiž můžeš rychle zkrátit jeho životnost.

Jak víš, pokud je baterie vybitá, motorku nenastartuješ. V takovém případě zkus baterii samozřejmě nabít. Jestliže však i po jejím nabití dojde k rychlému vybití, je nutné ji vyměnit za novou.

 

JAK VYBRAT VHODNOU MOTOBATERII?

Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

Základním pravidlem při výběru akumulátoru je držet se doporučení výrobce stroje. To většinou najdeš v návodu k obsluze stroje.

V motocyklech je pro baterii vyhrazen relativně omezený prostor, takže se do nich většinou vejde pouze určitý typ baterie. Často se stává, že nemáš téměř žádnou možnost si vybrat značku, protože výrobci motocyklů upřednostňují jen konkrétní značku, kterou pak dávají do všech motorek.

1. Zdárným příkladem je špičkový výrobce baterií Yuasa, jehož baterie v dnešní době využívá většina renomovaných výrobců motorek. Výrobce většinou doporučuje akumulátor určité kapacity, přičemž bývá uvedeno i mezinárodní označení právě dle standardů značky Yuasa, tzv. norma JIS, která se označuje písmeny YT. Kromě parametru kapacity si zkontroluj údaje o rozměru a výkonu

- Yuasa je japonský výrobce, který se vyznačuje vysokou kvalitou, které si cení uživatelé po celém světě.
- Při výběru baterie obecně platí, že na značce záleží, proto ti můžeme zaručit, že výběrem baterie Yuasa neuděláš v žádném případě chybu, protože se jedná o nejlepšího výrobce v oboru na světě.
- Standardní olovněné i bezúdržbové baterie Toplite Yuasa najdeš u nás na webu. 

 

 

2. V naší nabídce také nalezneš kvalitní gelové a kyselinové baterie značky Fiamm Storm, která je největším evropským výrobcem motobaterií.

3. Dále nabízíme akumulátory BS-Battery. 

- BS Baterry jsou inovativní olovněné baterie, které svou nabídkou pokrývají celou řadu motocyklů, ATV, skútrů apod..
- Jsou dělané pro vyšší výkon a delší živostnost.

4. A nebo si u nás můžeš vybrat baterie značky Fulbat.

- Akumulátory Fulbat jsou kvalitní baterie belgické výroby.
- V posledních letech jsou vedoucí silou v tomto oboru.
Baterie Fulbat mají ucelenou řadu bezúdržbových, SLA a dalších baterií, díky čemuž, stejně jako BS-Battery, zahrnují širokou škálu aplikací - do ATV, skútrů, motocyklů atd. 

 

JAK BATERIE UDRŽOVAT?

 Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

Jelikož se většinou motorky používají sezóně, nemají baterie zajištěný celoroční provoz. Proto je potřeba baterii v těchto případech dobře skladovat a starat se o ni.

1. Jakmile budeš připravovat svůj stroj k delšímu spánku, odpoj baterii a uskladni ji na místě, kde je teplota mezi 10-20 °C.
2. Nezapomeň ji pravidelně dobíjet a to nejlépe automatickými nabíječkami. U těch nevadí, když na ní akumulátor necháš zapojený celou dobu, protože po jeho nabití se nabíječka sama přepne do udržovacího režimu na 100% a nestane se, že by se ti baterii přebila.
3. U klasických nabíječek stačí nabíjet cca každé 1 až 4 měsíce podle typu a velikosti akumulátoru.

Zmíněné nabíječky ti nabízíme i na našem e-shopu. Ale pozor, i výběr nabíječky má svá pravidla a některé baterie jdou připojit jen k určitým typům nabíječek.

1. Bezúdržbové baterie se nejčastěji dobíjejí nabíječkami, které mají označení Pb-GEL , AGM, VRLA nebo MF.
2. Kyselinové baterie, do kterých se doplňuje elektrolyt, se zase dají nabít klasickou nabíječkou pro autobaterie (s ohledem na kapacitu).
3. Vždy si ale raději od výrobce nebo prodejce zjisti informace k dané baterii, jakou nabíječkou ji nabíjet, abys ji špatným nabíjením nepoškodil.

Nezapomeň se také postarat o kontakty akumulátoru, které musí být vždy pevně dotažené.Při jejich znečištění je můžeš očistit ocelovým kartáčem, a aby nedocházelo při skladování ke korozi, doporučujeme je natírat kontaktovou vazelínou nebo olejem ve spreji.

Pokud si s údržbou baterie nevíš rady, je dobré ji svěřit odbornému servisu. To je vhodné i v případě, že je baterie ještě v záruční době.

Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si baterii do své motorky přímo v našem eshopu !!