Jak vybrat baterii do motorky

Jak vybrat baterii na motocykl?

 

Výběr baterie není v současné době vůbec žádný problém, i tak je však potřeba nákupu věnovat velkou pozornost, abyste našli tu správnou. Mezi značkami a typy baterií se nachází rozdíly nejen v cenách, ale i v rozměrech a výkonu. Společně se tedy podíváme, na co dát při výběru pozor.

 

Kdy vyměnit baterii?

 

Průměrná životnost olověných baterií je do 5 let, přičemž čím více akumulátor udržujete, tím spíše dosáhnete jeho delší trvanlivosti. Nedostatečnou údržbou či nesprávným zacházením totiž můžete zkrátit jeho životnost. Pokud je baterie vybitá, není motocykl schopen nastartovat. V takovém případě zkuste baterii nabít, ale pokud i po jejím nabití dojde k rychlému vybití, je samozřejmě potřeba ji vyměnit za novou.

 

Vybíráme motobaterii

Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

Základním pravidlem při výběru akumulátoru je držet se doporučením výrobce stroje. To většinou naleznete v návodu k obsluze stroje. V motocyklech je pro baterii vyhrazen relativně omezený prostor, takže se do nich většinou vejde pouze určitý typ baterie. Často se stává, že nemáte téměř žádnou možnost si vybrat značku, protože výrobci motocyklů upřednostňují jen konkrétní značku, kterou pak dávají do všech motorek. Zdárným příkladem je špičkový výrobce baterií Yuasa, jehož baterie v dnešní době využívá většina renomovaných výrobců motorek. Jedná se o japonského výrobce, který se vyznačuje vysokou kvalitou, které si cení uživatelé po celém světě. Standardní olověné i bezúdržbové baterie Toplite Yuasa naleznete i na našich webových stránkách. Výrobce většinou doporučuje akumulátor určité kapacity, přičemž bývá uvedeno i mezinárodní označení dle standardů zn. Yuasa, tzv. norma JIS, která se označuje písmeny YT. Zároveň je potřeba si zkontrolovat údaje o rozměru a výkonu. Při výběru baterie obecně platí, že na značce záleží, proto vám můžeme zaručit, že výběrem baterie Yuasa neuděláte v žádném případě chybu, protože se jedná o nejlepšího výrobce v oboru na světě.

 

 

V naší nabídce také naleznete kvalitní gelové a kyselinové baterie značky Fiamm Storm, který je největším evropským výrobcem motobaterií. Dále také nabízíme akumulátory BS-Battery. BS Baterry jsou inovativní olovněné baterie, které mají, které pokrývají celou řadu motocyklů, ATV, skútrů apod., jsou dělané pro vyšší výkon a delší živostnost. A nebo si u nás také můžete vybrat baterie značky Fulbat. Kdy akumulátory Fulbat jsou kvalitní belgické výroby a v posledních letech jsou vedoucí silou v tomto oboru. Baterie Fulbat mají ucelenou řadu bezúdržbových, také SLA a dalších baterií, díky čemuž stejně jako BS-Battery zahrnují širokou škálu aplikací - do ATV, skútrů, motocyklů atd. 

 

Jak baterie udržovat?

 Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

Jelikož většinu motocyklů používáte sezóně, nemá baterie zajištěný celoroční provoz. Proto je potřeba baterii v těchto případech dobře skladovat a starat se o ní. Jakmile budete připravovat svůj stroj k delšímu spánku, odpojte baterii a uskladněte ji na místě, kde je teplota mezi 10-20 °C. Nezapomeňte jí pravidelně dobíjet a to nejlépe automatickými nabíječkami, u kterých nevadí, když na ní akumulátor necháte zapojený celou dobu, protože po jeho nabití se nabíječka sama přepne do udržovacího režimu na 100% a nestane se, že by se vám baterii přebila. U klasických nabíječek stačí nabíjet cca každý 1 až 4 měsíce podle typu a velikosti akumulátoru. Některé nabíječky vám nabízíme i na našem e-shopu. Ale pozor, i výběr nabíječky má svoje pravidla a některé baterie jdou připojit jen k určitým typům nabíječek. Bezúdržbové baterie se nejčastěji dobíjejí nabíječkami, které mají označení Pb-GEL , AGM, VRLA nebo MF. Kyselinové baterie, do kterých se doplňuje elektrolyt, se zase dají nabít klasickou nabíječkou pro autobaterie (s ohledem na kapacitu). Vždy si ale raději od výrobce nebo prodejce zjistěte informace k dané baterii, jakou nabíječkou nabíjet, abyste jí špatným nabíjením nepoškodili.

Nezapomeňte se také postarat o kontakty akumulátoru, které musí být vždy pevně dotažené. Při jejich znečištění je můžete očistit ocelovým kartáčem, a aby nedocházelo při skladování ke korozi, doporučujeme je natírat kontaktovou vazelínou nebo olejem ve spreji.

Pokud si s údržbou baterie nevíte rady, je dobré údržbu svěřit odbornému servisu. To je vhodné i v případě, že je baterie ještě v záruční době.

Ukázky baterií do motorek z našeho eshopu zde.

!! Malý tip na závěr. Klikni na červeně zvýrazněná slova v textu a vyber si baterii do své motorky přímo v našem eshopu !!